Boj mezi dobrem a zlem probíhá i v našich střevech

Dobré a zlé bakterie. Mikroskopické organismy, které potřebujeme a škodlivé patogeny. To vše se nachází v našich střevech a v závislosti na tom, která skupina převáží, funguje i naše imunita. Podle posledních studií má totiž obsah střev na obranyschopnost mnohem větší dopad, než se dříve zdálo.

Jaký je největší tělesný orgán?

Málokdo by tipoval střeva. Po rozložení může dosahovat délka tenkého střeva až 5 m, v případě tlustého je to pouze 1,5 m. I tak je to ohromné číslo, uvědomíme-li si na jak malou plochu se celý tento orgán vměstná. Střevní mikroflóra je pak tvořena ohromným množstvím bakterií, které váží u každého člověka v průměru půl druhého kilogramu. Tyto bakterie můžeme rozdělit do přibližně 500 známých druhů, přesto ještě neznáme všechny. Jejich hlavním úkolem je kolonizovat střevní sliznici a zajistit její obranyschopnost vůči proniknutí nežádoucích patogenů. Zároveň si tyto bakterie vyrábí také látky, kterými samy sebe chrání a vytvářejí si prostředí příznivé pro svůj rozvoj. V tomto jim můžeme pomoci vhodným výběrem stravy a jejích doplňků. Mezi vhodné bylinky na střeva patří například kardamom, skořice, ostružiník anebo česnek, který tlumí záněty.

Souvislost na první pohled není zřejmá, ale…

Kdo by hledal souvislost mezi nefungující imunitou a stavem svých střev? Asi nikdo. Spíše se zaměřujeme na zvýšení úrovně energie a vitality. Přitom stačí tak málo. Stav obranyschopnosti našeho organismu, ale také naši výkonnost přitom můžeme snadno podpořit přírodními doplňky stravy například v podobě prášku z kotvičníku, který je pověstný svými afrodiziakálními schopnostmi, ale jeho vliv na tělesnou kondici je spíše opomíjen.

K čemu je dobrý kotvičník?

Tato nenápadná bylinka se žlutými květy, která se plazí okolo řek a vodních toků i v našich nadmořských výškách, dokáže více, než byste od ní čekali. Kotvičník má totiž pozitivní vliv na lidskou obranyschopnost a imunitní systém, který nejen posílí, ale také celkově harmonizuje jeho činnost. Kotvičník podporuje normální činnost pohlavní soustavy a pomáhá řešit potíže s reprodukcí u mužů i u žen. Při jeho pravidelném užívání si jistě povšimnete nárůstu vlastní svalové kapacity, ale také výdrže a zlepší se váš životní pocit. Dlouhodobá únava ustoupí a nahradí ji opět radost ze života. A to již za vyzkoušení konzumace prášku z kotvičníku rozhodně stojí.