Úhlová bruska je naprosto nenahraditelným pomocníkem nejen v dílně nebo na stavbě. Jak ale vybrat tu správnou? Na to se podíváme v tomto článku.
Úhlové brusky Bosh patří mezi nenahraditelné pomocníky nejen na stavbě. Jestliže si tedy chcete pořídit novou, pak pro vás máme tento článek. V něm vám totiž ukážeme, na co vyste si při koupi brusky měli dát pozor.
Příkon motoru
Brusky Bosh se skvěle hodí k řezání keramických dlaždic nebo betonových kusů a jsou jako stvořené i pro práci s plechy. Dalo by se říct, že jde o naprosto dokonalého pomocníka, bez kterého se neobejde nejen profesionál, ale také domácí kutil. Výběr kvalitní brusky Bosh je tedy nezbytný. V následujících řádcích se ale naštěstí podíváme na parametry, na které byste si měli dát při výběru pozor.
Základem je především příkon motoru. Příkon volte především podle toho, co se s ní chytáte dělat a jak velký kotouč budete používat. U 125mm kotoučů sáhněte po bruskách s výkonem 700 – 1000 W. O něco menší příkon, a to 600 W, je určen pro úhlové brusky se 115mm kotouči. Existuje tedy jednoduchá rovnice – čím větší kotouč, tím větší výkon budete potřebovat. U velkých kotoučů se tedy nebojte sáhnout ani po „bestiích“ s výkonem okolo 2000 W.
Další zajímavé funkce
Kromě příkonu motoru je dobré se poohlédnout i po dalších funkcích. Skvělou funkcí je například omezení rozběhového proudu. Při startu brusky totiž dochází k proudovému nárazu, během něhož může snadno dojít k poškození motoru a jističe. Tato funkce obě tyto součástky ochrání. Vám naopak pomůže ochrana před zpětným rázem, který může být velice nepříjemný.
Práci vám pak výrazně ulehčí funkce udržování konstantních otáček. Bez ohledu na přítlak brusky se tedy bude kotouč pohybovat stejnou rychlostí, což pocítíte na výsledku vaší práce. K zahození rozhodně není ani proudová ochrana před přetížením, přehřátím motoru nebo zaseknutím. Jestliže se něco takového stane, bruska se zkrátka vypne a ochrání vás i vaše zařízení před zbytečným poškozením.