Jak se projevují vaginální infekce u žen?

Většina žen se během svého života setká s některým druhem vaginální infekce. Mlže se jednat o vaginální infekci bakteriálního nebo virového původu.

Příznaky a projevy infekcí

Mezi časté projevy bakteriální infekce patří vodnatý výtok, který doprovází nepříjemný rybí zápach.

Kvasinková infekce – kandidóza či vaginální mykóza, je onemocnění, které způsobují kvasinky typu Candida Albicans. Pokud se v těle přemnoží, pak se objeví vaginální mykóza. Poznáme ji podle bělavého výtoku, opakovaného pocitu svědění a pálení v oblasti intimních partií, které mohou být i zrudlé. Mezi příčiny přemnožení kvasinek patří nezdravý životní styl spojený s nezdravou stravou s velkým obsahem cukrů a bílé mouky, nevhodné oblečení (syntetické materiály, příliš těsné – způsobuje zapaření a teplo kvasinky milují) a nesprávná intimní hygiena, především přípravky.

Prevence

Především je potřeba dodržovat zdravý životní styl spojený s pravidelným odpočinkem a spánkem. Samozřejmostí je vhodná a vyvážená strava, která by měla obsahovat především zeleninu a ovoce s nižším obsahem cukrů, potraviny s probiotiky, libové maso, vhodné přílohy (pohanka, quinoa, jáhly, rýže, proso nebo špalda), některé druhy koření (skořice, paprika, hřebíček, lékořice). Zapomínat bychom neměli ani na potraviny s antimykotickými účinky, typickým zástupcem je česnek. I dostatečný pitný režim hraje důležitou roli. Zaměřte se na pitnou vodu nebo bylinné čaje – zázvorový nebo mátový.

Další obtíže

Mezi další obtíže patří genitální bradavice – kondylomata. Vyskytují se v oblasti intimních partií a způsobuje je papylomavir HPV. Neohrožují na životě, ale jedná se o obtíž estetickou. Přenášejí se pohlavním stykem nebo přes infikovaný ručník. Odstranit je lze různými způsoby.