Postavte si čmelín a nalákejte čmeláky i do vaší zahrady II.

Čmeláci jsou pro naše zahrady velmi důležití. Dopřejte jim bezpečné útočiště i na vaší zahradě a zajistěte si tím i bohatou úrodu. 

Pozor na škůdce!

Čmelín také umístěte na vyšší místo. Neměli by se do něj dostat mravenci a další škůdci, kteří mohou čmeláky ohrozit či naprosto zničit. Pro jistotu lze pod čmelín připevnit stojan, který obalíte lepivou hmotou, na kterou se škůdci přilepí a dál se nedostanou.

Výroba čmelína

Na výrobu budete potřebovat cca 2 cm tlustá dřevěná prkna, která se sešroubují do tvaru kostky či kvádru. Velikost by měla být na výšku, šířku i délku mezi 25-30 cm. Mezírky utěsněte, podlahu i vnitřní stěny můžete oblepit polystyrenem pro lepší izolaci. Nezapomeňte v polystyrenu vyříznout 2 odvětrávací prostory a otvor, který bude vchodem. Vchod vyřešíte tzv. husím krkem, který podél stranu musí vést až do čmelína. Tento tunel je nutný pro bezpečí královny. Výplň čmelína by měla tvořit krejčovská vata, seno, uschlý mech či speciální výplň pro čmelín. Postarají se o ideální a stálou teplotu ve včelíně. Vhodné je pod vstupní otvor dát také přistávací plošku. Na střechu nezapomeňte dát desky, které ochrání čmelín před promočením.