Plynové nádrže pro domácnosti a podniky

Stavba domu nebo koupě bytu vyžaduje od budoucích majitelů mnoho důležitých rozhodnutí do budoucna. Jedním z nich je výběr topných zařízení a těch, která zajistí stálý přístup k teplé vodě. LPG je univerzální a může pohánět všechny plynové spotřebiče v domě, například kotel ústředního topení.

Systém LPG může být zásobován z externí nádrže umístěné na povrchu země nebo zapuštěné do země a pravidelně doplňované cisternou.

Vytápění z LPG tanku má mnoho výhod. Instalace takové nádrže je rychlá a snadná. Nádrž na LPG nevyžaduje samostatnou místnost pro skladování paliva a topný systém na LPG je bezúdržbový. Instalace nádrže je zcela bezpečná. Nádrž na LPG může být instalována nad zemí nebo zcela zakopána.

Různé typy nádrží

Volba nádrže je mimo jiné závislá na rozloze pozemku a hladině podzemní vody. LPG tanky jsou k dispozici ve dvou variantách a rozhodnutí je třeba učinit v závislosti na místě instalace. První variantou jsou nadzemní LPG tank. Jejich instalace je rychlá a doporučuje se při vysoké hladině podzemní vody. Podzemní nádrže se doporučují pro menší pozemky a v těsnější zástavbě. Protože jsou neviditelné, nenarušují architekturu oblasti.

Při výběru zásobníku na zkapalněný plyn se zohledňuje potřeba plynu vyjádřená v kg/h, která vyplývá z výkonu plynových zařízení. Referenčním bodem je zde odpařovací kapacita nádrže. To závisí na velikosti nádrže, jejím obsahu a okolní teplotě. Důležitá je také možnost umístění konkrétní velikosti nádrže, která vyplývá z dodržení požadavků na vzdálenost pro danou velikost pozemku a podmínky zástavby. Důležitá je také četnost tankování – v závislosti na spotřebě plynu.

 

Nákup nebo pronájem

LPG tank není nutné pořizovat na vlastní náklady. Lze si ho pronajmout od dodavatele plynu. Pronájem nádrže je dobrým řešením v případě očekávaného připojení k plynové síti za několik let. Příklady kapacit nádrží: 2700 l (vhodné pro plynové spotřebiče s topným výkonem do 50 kW), 4850 l, 6400 l.

Firmy specializující se na instalace LPG tanků poskytují komplexní služby v této oblasti, včetně objektů individuální rekreace, obytných budov pro jednu i více rodin, zemědělských objektů, průmyslových objektů.