Vybíráte okna: Z jakých materiálů máte na výběr?

Pokud si nevíte rady s výběrem oken, pomůže vám prvotní rozhodnutí týkající se materiálu. Jaké jsou výhody a nevýhody plastových, dřevěných či hliníkových oken?

Okna plastová

Plastová okna vynikají svými tepelně-izolačními vlastnostmi a též protihlukovými. Vyráběna jsou z kvalitních PVC profilů, jejichž výhodou je dlouhá životnost. Okna plastová vám vydrží třeba i 30 let. Výhodou je též nižší cena. A co nevýhody? Jedná se především o větší tepelnou rozpínavost a nižší odolnost proti větru.

Když vsadíte na dřevo

Dřevo je materiálem ekologičtějším a vypadá jistě lépe než plast. Pokud vám nevadí, že si za ně připlatíte, získáte kvalitu a dlouhou životnost oken. Výhodou dřevěných oken je lepší tepelně-izolační vlastnosti. Okna je však v průběhu času nutné opečovávat, jelikož dřevo stářím. Výhodou dřevěných oken je jistě přírodní vzhled, vysoká odolnost, protihlukové vlastnosti, nevýhodou vyšší cena a nutnost okna opečovávat.

A co hliník?

Třetí možností jsou pro vás okna hliníková, která se využívají především v moderních budovách a nízkoenergetických domech. Jejich hlavní výhodou je luxusní vzhled, vysoká kvalita a odolnost, izolační schopnosti, jednoduchá údržba, neomezená životnost atd. Největší nevýhodou je však vysoká pořizovací cena.